Toimintakalenteri 2019–2020

Tällä sivulla esillä on lukuvuoden 2019–2020 toimintakalenteri. Uuden lukuvuoden 2020–2021 toimintakalenteri julkaistaan syyskuun alussa sen jälkeen, kun opettajainkokous on tehnyt päätöksen sen sisällöstä ja sivistyslautakunta on vahvistanut asian.


Pohjanlinnan koulun toimintakalenteri on hyväksytty opettajainkokouksessa 26.8. ja vahvistettu sivistyslautakunnan kokouksessa 10.9. Tällä sivulla julkaistu toimintakalenteri päivittyy lukuvuoden aikana ajankohtien täsmentyessä ja uusien tapahtumien varmistuessa.

Syyslukukausi

Elokuu

to 8.8. klo 9.15 Koulu alkaa
– luokanvalvojantunnit
– toimintaa luokittain

to–pe 8.–9.8.  Laaja-alaiset oppimiskokonaisuudet
– toimintapisteitä luokka-asteittain

pe 16.8. klo 12.30 Koululaisjumalanpalvelus Kankaanpään kirkossa lv:n johdolla
– seurakunta
Vaihtoehtoinen tilaisuus koululla niille, jotka eivät tule kirkkoon.

ma 19.8. Infotilaisuus oppilaskuntatoiminnasta klo 10.10 ja klo 13.15
– lehtori Tuomas Väinä

ma 26.8. Oppilaskunnan syyskokous, hallituksen valinta klo 10.10
– lehtori Tuomas Väinä

pe 30.8. Harrastemessut, Palloiluhallilla
– 7. luokat klo 12–13, 8. ja 9. luokat klo 13–14
– nuorisotoimi

to–pe 29.–30.8.  Valokuvaus
– apulaisrehtori Juha Kemppainen

Syyskuu

vkot 38–41 JOPO 9. lk. työssäoppiminen, 17.9.–10.10.

to 5.9. I Work -uramessut sekä Sataedu avoimet ovet, 9. lk. sekä 7–9G, VS, taitoaineet ja muut ryhmät /luokat mahdollisuuksien mukaan.

ma 9.9. Seiskagaala
– tukioppilaat

to 12.9.  1.–9. luokkien vanhempainilta, aiheena some-maailma, a-a kuraattorit
Kankaanpääsali  klo 18.00

la 21.9. 8. lk. luontokurssin syysretki Lauhanvuoren kansallispuistoon
– biologian lehtori Tarja Brenner

la 21.9. 9. lk. luontokurssin syysretki Turkuun
– biologian lehtori Kirsi Tervola

vk 39 VS-luokan syysretki
– lehtori Marika Saarinen

ke 25.9. Vanhempainilta, 7. luokat, klo 17.30
– luokanvalvojat, opot

to 26.9.  Nälkäpäivä
– oppilaskunta

pe 27.9. 9. lk TET-sopimusten palauttaminen opoille

Oma Onni alkaa 9. lk. yhteistyössä Sataedun kanssa.
– yhteiskuntaopin lehtorit                                           

Lokakuu

ke 2.10. Taksvärkkipäivä
– oppilaskunta
– opettajien aineryhmät ym.

to 3.10. Lv-tunti, 3. tunti
– KiVa koulu
– luokanvalvojat

to 10.10. 8. luokkien vanhempainilta klo 18.00
– 8. lk. luokanvalvojat

vk 42, 14.–18.10 TET-jakso 9ABC

vk 43 SYYSLOMA 21.–25.10.

vk 44, 28.10.–1.11. TET-jakso 9DEFG

ti 29.10. Taidetestaajat 8ABJ, Porin Taidemuseo klo 12.30–14
– Ari Huttunen de Carvalho, Tiina Pulkkinen, Maarit Ylikoski-Rinne

ke 30.10. Taidetestaajat 8CD , Porin Taidemuseo klo 11.30–13
– Tarja Kytöharju, Mika Peltonen

Uusien tukioppilaiden kouluttaminen 

Marraskuu 

vk 45–48 JOPOT 8. lk työssäoppiminen, 5.11.–28.11.

vk 45 Valinnainen sotahistorian kurssi, museoretki Tampereelle
– Juha Kemppainen           

ti  5.11. LV-tunti
– tukioppilaat leikittävät 7.-luokkalaisia
– liikenneturvallisuus
– luokanvalvojat

ke 6.11. Taidetestaajat 8EF, Porin Taidemuseo klo 11.30–13
– Tiina Tauriainen, Kaija Granat

ke 6.11. Taitaja-kilpailu, Sataedu Kankaanpää
– taito- ja taideaineiden opettajat
– 11.12. aluekilpailu Porissa

to 7.11. Taidetestaajat 8G ja VS Porin taidemuseo klo 11.30–13
– Sanna Kortetmäki, Marika Saarinen

to 7.11. Vanhempainilta, asiaa päihteistä
– ennaltaehkäisevän päihdetyön ryhmä

to 7.11. Vapaaehtoinen teatteriretki Tampereelle, TTT:n Billy Elliot
– äidinkielen ja kirjallisuuden lehtorit

ti 12.11. Liikuntapäivä / AMK, varuskunta ja LI-opettajat

vk 48 Teknologiavierailu Sataeduun, 20 kiinnostunutta,
sisältää myös yritysvierailun myöhemmin syksyllä

Tutustuminen kulttuurialaan, 9. lk. alasta kiinnostuneet
– Sataedu Nakkilan toimipiste
– oppilaanohjaajat

to 21.11. Vanhempainilta, 9. luokat
– kahvitarjoilu alkaen 18.30
– yhteinen osuus Kankaanpääsali klo 19.00
– aiheena yhteishaku ja jatko-opinnot
– mahdollisuus tavata myös luokanvalvoja ja koulukuraattori
– oppilaanohjaajat

ti 26.11. Teknologiatiistai
– Sataedu, SAMK ja Winnova

pe 29.11.  Musiikkiluokat 20-vuotisjuhla
– seitsemännet luokat toisella oppitunnilla
– lehtori Satu Kiviniemi

Joulukuu

vkot 49–50 JOPOT 9. lk. työssäoppiminen. 3.–12.12.

to 5.12. Itsenäisyyspäivän aaton lipunnostotilaisuus

pe 6.12. ITSENÄISYYSPÄIVÄ

to 12.12. Tukioppilaiden pikkujoulut
– lehtori Sanna Uusi-Rajasalo

pe 13.12. Lucian päivän kulkue
– ruotsin ja musiikin lehtorit

ke 16.12. Lv-tunti, 3. tunti
– itsearviointi, luokkahenki, käyttäytyminen
– loppuvuoden ohjelma
– luokanvalvojat

ti 17.12.  Ruotsin 9. lk lisäkurssin vapaaehtoinen teatterimatka Helsinkiin
– ruotsin lehtorit

ti 17.12. Sählyturnaus
– 7. ja 8. luokat

ma–ti 16.–17.12. WinNovan esittelyt 9.-luokkalaisille
– oppilaanohjaajat

ke 18.12. Tanssiaiset
– liikunnan lehtorit ja juhlaryhmä

pe 20.12. Joulujuhla ja todistusten jako

Kevätlukukausi

Tammikuu

ti 7.1. Koulu alkaa lukujärjestyksen mukaisesti

ti  7.1. Lv-tunti, 3. h
– mm. lukujärjestykset, todistukset, tavoitteet ja itsearviointi
– luokanvalvojat

vk 3–5 JOPOT 8. lk työssäoppiminen, 14.1.–30.1.

vk 3 Info yhdistelmäopintoja suunnitteleville 9.-luokkalaisille
– oppilaanohjaajat             

ti 14.1. Sedun esittely, 8.-luokkalaiset ja 9. lk. koulutuksista kiinnostuneet
– Kankaanpääsali klo 12–14
– oppilaanohjaajat

vk 4 ”Uraviikko”
– 9.-luokkalaisille uraesittelyitä

to 30.1. Valinnaisaine-esittelyt 7.-lk vanhemmille klo 18.00

Helmikuu

vk 6 Metsävisa 8. lk.
– biologian lehtorit

vk 6 Sanomalehtiviikko ja toimittajavierailu
– äidinkielen ja kirjallisuuden lehtorit

vk 6–7 JOPOT 9. lk alatutustuminen, Sataedu, 4.–13.2.

to 6.2. Taidetestaajat 8ABCDEFG ja VS
– Helsingin kaupunginteatteri: Humiseva harju klo 12–16
– Mika Peltonen ja 8. lk. lv:t

to 6.2. Penkkarit

vk 6 7. lk. valinnaisainekortin palautus, viimeistään pe 7.2.

vk 6 Koehaku 9.-luokkalaiset
– oppilaanohjaajat

vk 7 Mediataitoviikko
– äidinkielen ja kirjallisuuden lehtorit

vk 7 Hyvinvointiviikko

to 13.2. Ystävänpäivän ohjelma
– tukioppilaat

pe 14.2. Kankaanpään Yhteislyseon Wanhojen tanssit
– Palloiluhallissa 9.-luokkalaisille, kesto yksi oppitunti

vk 8 TALVILOMA 17.–21.2.2020

18.2.–10.3.2020 Yhteishaku 9.-luokkalaisille
– oppilaanohjaajat  

ma 24.2. Lv-tunti

pe 28.2. Liikuntapäivä
– liikunnan lehtorit

Maaliskuu

vk 10–11 JOPOT 8. lk alatutustuminen, Sataedu 3.–12.3.

la 14.3. 9. lk luontokurssi, retki Turkuun
– biologian lehtori Tarja Brenner

vk 12–14 JOPOT 9. lk työssäoppiminen, 17.3.–2.4.     PERUTTU

ke 18.3. Lv-tunti, 3. tunti   PERUTTU
– mm. laaja-alaisten suunnittelua ja ideointia

ke 25.3. Peruskoulupäivä Sataedun Kankaanpään yksikössä     PERUTTU

to 26.3. 9B-luokan ja valinnaismusiikin ryhmän konsertti ”Kun mä sinut kohtasin”    PERUTTU

Tukioppilaiden järjestämä teemapäivä   PERUTTU

pe 27.3. Nuorten parlamentti, Hki eduskunta     PERUTTU
– oppilaskunta, lehtori Tuomas Väinä

Sotahistoriakurssin retki Niinisalon varuskuntaan   PERUTTU
– Juha Kemppainen

ti 31.3. Nuorkauppakamarin ohjeistus TET-jaksoille, 8. lk:t   PERUTTU
– opot

Huhtikuu

Sotahistoriakurssin museoretki Hämeenlinnaan   PERUTTU
– Juha Kemppainen

to 9.4. LV-tunti    JÄRJESTETÄÄN MEET-TAPAAMISENA ERIKSEEN ILMOITETTAVINA AJANKOHTINA
– 9. luokkien palaute ja kevään tapahtumat
– toukokuun lv-tunnin ideointia
– luokanvalvojat

Taloustaitokilpailu   PERUTTU
– yhteiskuntaopin lehtorit

10.4.–13.4. PÄÄSIÄISLOMA

pe 17.4. 7. lk. TET-sopimusten palautus   EI TET-PÄIVÄÄ KEVÄÄLLÄ 2020

vkot  17–20 JOPOT 8. luokka, työssäoppiminen, 21.4.–14.5.   PERUTTU

ke 22.4. Matematiikan valtakunnallinen koe 9. lk.   PERUTTU

pe 24.4. Äidinkielen valtakunnallinen koe   PERUTTU

Kulttuurinen luokkaretki 8.–9. JOPO-luokat   PERUTTU
– lehtori Maarit Ylikoski-Rinne

VS-luokan retki   PERUTTU
– lehtori Marika Saarinen

pe 24.4. TET-sopimusten palautus  8. luokat   EI TET-JAKSOA KEVÄÄLLÄ 2020

pe 24.4. Haku JOPO-luokalle päättyy
– katso lisätietoja täältä

ma 27.4. Lukiovierailu, 8-luokat, klo 12–14   PERUTTU
– opot 

ma 27.4. Veteraanipäivä   PERUTTU

Toukokuu

Toukokuun teemallinen päivä    PERUTTU

pe 1.5. Vappu
– vapaapäivä

ti 5.5. 7.-luokkalaisten TET-päivä    PERUTTU

ti 5.5. Kuudesluokkalaisten tutustumispäivä Pohjanlinnan kouluun   JÄRJESTETÄÄN MEET-TAPAAMISENA

ke 6.5. Kuudesluokkalaisten tutustumisilta   PERUTTU

vk 20, 11.–15.5. TET-jakso 8ABC   PERUTTU

vk 21, 18.–22.5. TET-jakso 8DEFG   PERUTTU

ke 20.5. Juhlalounas   PERUTTU
– kotitalouden lehtorit

to 21.5. Helatorstai, vapaa

9. lk tukioppilaiden ja oppilaskunnan hallituksen kevätretki     PERUTTU

Varuskuntavierailu, 9. lk.   PERUTTU
– Juha Kemppainen

8–9JOPO-luokat   PERUTTU
– vierailu Korvalan tilalle

ke 27.5. Koulurock   PERUTTU
– lehtori Satu Kiviniemi

to 28.5. Luokan oma päivä
– 7. ja 8. lk. palaute, kevään tapahtumat
– seuraavan vuoden teemojen
– luokanvalvojat

pe 29.5.  Ysigaala   PERUTTU
– tukioppilaat

pe 29.5. Kukkien lasku sankarihaudoille
– oppilaskuntatoiminnan ohjaaja lehtori Tuomas Väinä 

la 30.5. Kevätjuhla   PERUTTU

Kesäkuu

11.6. alkaen Yhteisvalinnan tulokset postitetaan

ti 16.6. Ehtolaiskuulustelu

Kuraattorien ryhmäytyksiä yhdessä etsivien kanssa eri luokka-asteille.


Päivitetty 3.6.2020.